Turvakasvatus

Lapsi on arvokas.
Vapaakirkon lapsi- ja nuorisotyön perustana on kristillinen ihmiskäsitys. Lapsen ja nuoren arvo perustuu Jumalan luomistyöhön. Jeesus sanoi: ”Sallikaa lasten tulla minun luokseni, älkää estäkö heitä. Heidän kaltaistensa on Jumalan valtakunta.” (Markus 10:14)


Lapsi ei ollut Jeesukselle kasvatuksella muokattavaa raaka-ainetta, vaan todellinen opetuslapseuden vertauskuva. Tähän Jeesuksen esimerkkiin perustuvat vapaakirkollisen lapsi- ja nuorisotyön tavoitteet ja toimintatavat.

Laadukasta lapsi- ja nuorisotyötä
Vapaakirkko on sitoutunut tekemään laadukasta ja turvallista lapsi- ja nuorisotyötä. Turvallinen toiminta ottaa huomioon fyysisen, psyykkisen, hengellisen, sosiaalisen ja mediaturvallisuuden. Siihen kuuluvat toiminnan hyvä suunnittelu, turvallinen ympäristö, turvalliset toimintatavat ja turvataitokasvatus.
Osa turvallista toimintaa on myös varautuminen siihen, jos jotain sattuu. Vapaakirkko on laatinut toimintaohjeet sellaisia tilanteita varten, jos lasten tai nuorten kaltoinkohtelua esiintyy sen toiminnan piirissä. Ohjeistukset löydät tältä sivulta ja vanhimmiston ohjekirjasta.

Rikotut rajat -työryhmä
Rikotut rajat -työryhmä pyrkii edistämään lasten ja nuorten turvallisuutta ja hyvinvointia Vapaakirkon toiminnan piirissä.
Työryhmä koordinoi kirkossamme turvakasvatusta, jolla pyritään lisäämään turvallisuutta, edistämään jämäkkyystaitoja ja ennaltaehkäisemään lasten ja nuorten seksuaalista hyväksikäyttöä.
Rikotut rajat -työryhmä toimii yhdessä muiden vapaiden suuntien kanssa Suomen vapaakristillisen neuvoston (SVKN) puitteissa.

Lapsiasiamies Saana Oinonen        Koulutusasiat Hannele Rantanen  
050 463 2505                                044 518 4856
lapsiasiamies@svk.fi

Turvallisen toiminnan toteuttamiseksi on tehty kirja ”Turvallisesti Seurakunnassa – Käsikirja lapsi- ja nuorisotyöhön.” (Anne Ainesmaa, Päivä Osakeyhtiö, 2009). Kirjaa voi tilata Päivä Osakeyhtiöstä. Kirjassa olevat kaavakkeet voit ladata käyttöösi tältä sivulta.

Lomakkeita turvallisen lapsi- ja nuorisotyön toteuttamiseksi. Tulosta tästä

Toimintaohje lapseen kohdistuvan seksuaalisen hyväksikäytön tullessa esiin Suomen Vapaakirkon toiminnan piirissä. Lue Toimintaohje ja Toimenpidesuositus


SVKN on kouluttanut seurakuntien käyttöön Lasten ja nuorten hyvinvointikouluttajia, joita voit pyytää seurakuntaasi kouluttamaan. Sovi suoraan kouluttajien kanssa mahdollisuuksista, aikatauluista ja korvauksista.

Käytössäsi olevat kouluttajat:

UUSIMAA
Ulla Koskinen, Espoo, ulla.koskinen(ät)pp.inet.fi
Pentti Rantanen, Hanko, pentti.rantanen(ät)svk.fi
Saga Lippo-Karvonen, Helsinki, saga.lippo-karvonen(ät)pelastusarmeija.fi
Helena Korhonen, Vantaa, helena.korhonen(ät)royalrangers.fi
Ritva Ikonen, Nummenkylä, ritva.ikonen(ät)netti.fi
Kari Muukka,  Järvenpää, kari.muukka(ät)paiva.fi
Mirva Isoaho, Vihti, mirva(ät)isoaho.info
Satu Pihl, Helsinki, satu_pihl(ät)hotmail.com

LÄNSI-SUOMI
Elisa Paavola, Perniö, elisa.paavola(ät)svk.fi
  
PÄIJÄT-HÄME
Merja Kinnunen, Tampere, menna.kinnunen(ät)gmail.com
Jouni Kröger, Hämeenlinna, jouni.kroger(ät)aina.net
Jani Virolainen, Kangasala, jani.virolainen(ät)sdafin.fi
Maritta Paavilainen, Tampere, maritta.paavilainen(ät)takriko.fi
Tommi Koivunen, Hämeenlinna, tommi.koivunen(ät)svk.fi
Marika Hakola, Virrat, marika.hakola(ät)svk.fi

KESKI-SUOMI
Marko Hämäläinen, Vaajakoski, kauramaa(ät)gmail.com
Marja Kolari, Äänekoski, marja.kolari(ät)hotmail.com

SAVO-KARJALA
Kirsti Kurki, Joensuu, kirsti.kurki(ät)svk.fi
Irma Äijäläinen, Joensuu, irma.aijalainen(ät)svk.fi
Tuija Laitinen, Pieksämäki, tuija.laitinen(ät)pp.inet.fi
Heidi Kettunen, Joensuu, hekett(ät)cc.joensuu.fi

POHJOIS-SUOMI
Anne Ainesmaa, Oulu, anne.ainesmaa(ät)gmail.com
Kylli Niemelä, Rovaniemi ja Tampere, aineistokn(ät)suomi24.fi